Neviditeľné Brno

Autor: Eva Vašková | 15.8.2012 o 21:01 | (upravené 15.8.2012 o 21:12) Karma článku: 6,89 | Prečítané:  693x

Dominanty miest sa turistom často „podávajú" doslova na dlani a vítajú ich už z diaľky. Výnimkou nie je ani moravská metropola Brno. Okrem katedrály sv. Petra a Pavla, hradu Špilberk či vily Tugendhat ponúka aj iné zaujímavé miesta, tak trochu neviditeľné. Objavíte ich totiž až vtedy, keď zostúpite. Zostúpite do tajomných brnenských podzemí...

Hrobka Kostola Nalezení sv. Kříže rozpráva príbeh Rádu kapucínov aj dávno po ich smrtiHrobka Kostola Nalezení sv. Kříže rozpráva príbeh Rádu kapucínov aj dávno po ich smrti

... tie ukrývajú viacero prekvapení, ktoré prostredníctvom ich návštevy radi odhalia aj vám.

Trhovisko - bludisko

Najstarším námestím v Brne je tzv. Zelný trh. Ten už od 13. storočia patril remeselníkom a obchodníkom, ktorí tu pod pestrofarebnými šiatrami ponúkali svoj tovar. Ten bolo nutné aj niekde skladovať. Ako vhodný priestor sa ukázal ten priamo pod námestím. Tak sa tu postupne vybudoval približne kilometer dlhý labyrint chodieb. Tieto „sklepení" sú dôkazom dávneho historického významu spomínaného trhoviska, ktoré je tu dodnes. Podzemné bludisko bolo verejnosti sprístupnené len nedávno, v apríli roku 2011.

Miesto posledného odpočinku

Architektúrou tradičný kostol reprezentujúci kapucínsky rád skrýva netradičné podzemné tajomstvo. Pod jedným z brnenských chrámov, kostolom Nalezení sv. Kříže sa nachádza hrobka, v ktorej sú uložené mumifikované telá mníchov a významných podporovateľov rádu. Táto mumifikácia je špecifická však v tom, že telá boli prirodzene vysúšané vďaka dobrým klimatickým podmienkam podzemia.

Za „najaktraktívnejšiu" múmiu je považovaný známy veliteľ František Trenk, niekdajší plukovník rakúskych pandúrov.

Toto posvätné miesto je skutočne mystické, napriek jeho tichosti Vám vyrozpráva svoj príbeh.

Viete čo sú kasematy?

Do návštevy brnenského hradu Špilberk to pravdepodobne ani nebudete tušiť. Podzemné priestory tohto známeho hradu sú historickým svedectvom o väzení pre najnebezpečnejších zločincov. Dve poschodia tmavých chodieb vás vrátia do 18. storočia a jeho tvrdého trestného práva. Hromadné cely, miestnosti pre dozorcov, väzenská kuchyňa či tzv. jozefínske kobky, ako najobávanejší trest sú toho doslova živým dôkazom.

Majster minciar

Prechádzku „pod" Brnom ukončíme u remeselníckeho majstra minciara. Budovu Novej radnice na Dominikánskom námestí tú neprehliadnete. To, čo však môžete prehliadnuť je „sklep" v jej podzemných útrobách. Expozícia vývoja minciarskeho remesla v Brne a na Morave je tu pre všetkých, ktorí sa radi „zahryznú" do nejakého toho zlatáčka.

Moravská metropola je samozrejme turisticky atraktívna i na povrchu, je len na Vás či začnete zdola alebo budete postupne zostupovať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Real Madrid v šlágri remizoval s Barcelonou, gól strelil v úplnom závere

Otvárací gól strelil Luis Suárez, vyrovnal obranca Sergio Ramos.

EKONOMIKA

Deti boháčov majú vlastnú sieť, stojí za ňou Slovák

Byť bohatým je nuda, keď vás nikto nevidí.

SVET

Ako Trump za pár dní nahneval dve jadrové mocnosti

Trump sa pustil do telefonátov so svetovými lídrami.


Už ste čítali?