Výročie legendy z Dunajskej ulice

Autor: Eva Vašková | 16.8.2011 o 10:45 | (upravené 16.8.2011 o 10:59) Karma článku: 10,04 | Prečítané:  1465x

Kto by nepoznal výrečného a humorom sršiaceho Júliusa Satinského. Svoj talent prezentoval na poli spisovateľskom, divadelnom či filmovom. Táto osobnosť slovenskej komiky s veľkým „O" by v sobotu 20. augusta oslávila svoje sedemdesiatiny. Kto bol a vždy v pamäti verejnosti bude tento „chlapec" z Dunajskej ulice...

...vždy s úsmevom......vždy s úsmevom...

 

Július Satinský ako človek

Z obrazoviek ho poznáme ako vždy veselého a s úsmevom na tvári. To však, čo sa platí na obrazovke alebo javisku nemusí byť pravidlom i v osobnom živote. Sám seba považoval skôr za introverta a už vôbec nie takého suveréna, ktorého z neho skoro dennodenne robilo pódium.

Na druhej strane bol veľkým bohémom. Rád si užíval života a všetkého čo ponúkal. Nechcel sa zaoberať starosťami a riešiť množstvo problémov, chcel svoj život žiť a nie prežívať.  Dokonca v jednom z posledných rozhovorov sa zmienil, že je vlastne bezohľadný človek. Samozrejme to myslel v duchu nadsázky a svojského humoru.

Ten mali rady i jeho dve deti Lucia a Ján, ktorým po večeroch vymýšľal rôzne vtipné príhody. Originalita spočívala práve v tom, že sa stávali súčasťou týchto príbehov a ich hlavnými hrdinami. Satinský mal veľmi dobrý vzťah k deťom všeobecne a bolo len otázkou času kedy sa nielen jeho ale i ostatné slovenské deti budú môcť stretnúť s ježibabou, upírom či drakom v podaní rozprávania uja Klobásu v rovnomennej detskej knižke.

Dostávame sa tak k ďalšej,  profesionálnej charakteristike Júliusa Satinského

Július Satinský ako herec a spisovateľ

Takto ho najlepšie pozná i verejnosť. Spolu s Milanom Lasicom sa stal nezabudniteľnou dvojicou satirikov, ktorí i v vtedajšej dobe dokázali robiť humor na úrovni a získali si veľké množstvo priaznivcov.

Čo sa týka Satinského herectva to považoval za jeden podvod. Súviselo to možno s už spomínanou introvertnejšou povahou, ale i tým, že vraj mal zlú pamäť.  Všetky texty sa vždy učil odznova v deň vystúpenia. Nič to však nemenilo na jeho skvelých výkonoch.

Skvelo si rozumel i perom alebo teda s písmenami písacieho stroja. Už od rána dokázal „nakopnúť" múzu a tvoriť. Ako si niekde zaspomínala jeho dcéra Lucia, písal už od skorého rána a v čase keď bežný smrteľník vstáva dokázal mať napísané i tri fejtóny.

Písanie bolo teda jeho veľkým koníčkom a živiteľom zároveň. Pod hlavičkou J. Satinský môžete nájsť také známe tituly ako Chlapci z Dunajskej, Polstoročie s Bratislavou, Čučoriedkáreň či knihy vydané po jeho smrti ako Listy z Onoho sveta alebo Momentálne som mŕtvy, zavolajte neskôr.

Okrem týchto známejších diel si viedol i svoj denník resp. denníky, ktoré poodhalili viacero zaujímavostí. A nielen tie.  Viete čo je senník? Nie? Tak, ako sme prostredníctvom Júliusa Satinského spoznali iný význam slova čučoriedky, tak môžeme spoznať i význam slova senník. Išlo jednoducho o opak denníka. Robieval si tu zápisky zo svojich snov.

Satinský bol skutočne majstrom slova a dôkazom sú desiatky vytvorených diel.

Určite nie je ale zanedbateľná i jeho herecká kariéra.  Kto by si ho nepamätal ako starostlivého otecka vo filme S tebou mmě baví svět alebo pesničkovej komédii Nekonečná nevystupovať a pod. To sú snáď len tie najznámejšie tituly, ale jeho filmografia je skutočne bohatá. Možno menej známe sú už divadelne stvárnené postavy v Revízorovi, Mŕtvych dušiach či Kocúrkove.

To, či si skutočne prechádzal svoje repliky vždy pred vystúpením by vedeli jeho hereckí kolegovia.

V závere ešte snáď Július Satinský ako osobnosť

Osobnosť slovenskej i českej kultúry, ktorá si zaslúži zostať v spomienkach verejnosti. Patril k tým, ktorý sa snažili rozdávať dobrú náladu a robili svoju prácu nie preto, že museli, ale preto, že ich napĺňala. Obohatil slovenskú literatúru, film i divadlo a právom si zaslúžil, tak trochu možno zatracovaný titul zaslúžilého umelca, ktorý mu udelila ešte vtedajšia moc.

Jednoducho Július Satinský to bude vždy úsmev s fúzkami, lokalpatriotizmus Bratislavy a Dunajskej ulice a jeho čučoriedky.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov, kriminality.

EKONOMIKA

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

V niektorých prípadoch stúpli ceny za elektrinu neúmerne.


Už ste čítali?