Jesenné hodovanie

Autor: Eva Vašková | 27.9.2011 o 13:57 | (upravené 27.9.2011 o 14:04) Karma článku: 2,28 | Prečítané:  244x

Pred pár dňami sme sa nenápadným spôsobom dostali do ročného obdobia, ktoré nám síce znepríjemňuje náladu svojimi  sychravými „výlevmi", ale zároveň je plné farieb a špecifických vôní. Je tu jeseň a s ňou aj rôzne hodové slávnosti a ich neopakovateľná atmosféra.

V Stupave bude kráľovnou jesene kapustaV Stupave bude kráľovnou jesene kapusta

Jesenné obdobie si naši predkovia vždy spájali so zberom úrody, prípravou na dlhé zimné obdobie a slávnosťami, ktorými chceli poďakovať za požehnanie všetkých dopestovaných plodín.

Okrem dožinkových, dorobníkových či oberačkových osláv sa naši prastarí a starí rodičia stretávali i na jesenných hodoch. V pohanskom ponímaní má totiž slovo hody staroslovanský pôvod a znamená hostinu. Tá završovala poľnohospodársky rok a okrem ukončenia všetkých poľných prác, bolo toto obdobie vraj vhodné i na uzatváranie rôznych dohôd medzi gazdami. K tejto tradícii sa potom neskôr pridala aj tá kresťanská, ktorá súvisela s uctievaním si svätcov, ktorým bol zasvätený miestny chrám.

K zaujímavým jesenným hodom patrili i tie na Mitra, pripadajúce na 21. októbra. Ten patril pastierom. Bačovia a valasi sa v tento deň obliekli do sviatočných odevov a za hudobného sprievodu gájd smerovali najskôr ku kostolu, kde obetovali syry a oštiepky, a potom k majiteľom oviec. Tu sa,  ako sa hovorilo po bratsky „pokonali" i do sýta zabavili.

No a hoci už pominuli tie časy, kedy sa zber úrody stával skutočnou slávou a pristupovalo sa k nemu doslova s pokorou, hodové dni sme si zachovali i dnes.

Tak napríklad tie KARLOVESKÉ si budete môcť vychutnať od 30. septembra do 2. októbra v bratislavskom Líščom údolí.  V piatok 30.teho sa o 15.30 slávnostne zviaže hroznový strapec a postaví hodový strom a potom už len burčiak, lokše, cirkus a zábava. Stavia sa dokonca i Pavol Hammel, Robo Opatovský či skupina Elán.

(Karloveské hody, Líščie údolie, 30. 9 - 2. 10)

Hodovať sa v tomto čase bude aj vo VYHNIACH či POHRONSKEJ POLHORE. Vyhničania si pozvali okrem folklórnych súborov aj country skupinu Dostavník a v Pohronskej sa stretnú skvelí heligonkári. Pre „tancuhtivých" je pripravené aj tradičné večerné ľudové veselie.

(Vyhnianske hody, Vyhne, 1. 10 ;  Michalské hody, Pohronská Polhora, 30. 9 - 2. 10)

Na záver tu máme ešte jedno pozvanie. „Lúbite zelí?" A viete kde sa už od piatku 29. septembra bude pripravovať na sto rôznych spôsobov? No predsa na stupavských Dňoch zelá. Svoje potešenie si tu však nájde nielen žalúdok, v podobe nejakej tej kapustnice, ale pokochajú sa i vaše oči. A to napríklad pri jesenných aranžmánoch na výstave CHRYYZANTÉNA 2011 alebo na výstave ÚRODA 2011, kde spoznáte aj najkrajšie dyňové strašidlo.

(Dni zelá, Stupava, 29. 9 - 2. 10)

Príjemné jesenné hodovanie

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov, kriminality.

EKONOMIKA

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

V niektorých prípadoch stúpli ceny za elektrinu neúmerne.


Už ste čítali?