Jesenné hodovanie

Autor: Eva Vašková | 27.9.2011 o 13:57 | (upravené 27.9.2011 o 14:04) Karma článku: 2,28 | Prečítané:  251x

Pred pár dňami sme sa nenápadným spôsobom dostali do ročného obdobia, ktoré nám síce znepríjemňuje náladu svojimi  sychravými „výlevmi", ale zároveň je plné farieb a špecifických vôní. Je tu jeseň a s ňou aj rôzne hodové slávnosti a ich neopakovateľná atmosféra.

V Stupave bude kráľovnou jesene kapustaV Stupave bude kráľovnou jesene kapusta

Jesenné obdobie si naši predkovia vždy spájali so zberom úrody, prípravou na dlhé zimné obdobie a slávnosťami, ktorými chceli poďakovať za požehnanie všetkých dopestovaných plodín.

Okrem dožinkových, dorobníkových či oberačkových osláv sa naši prastarí a starí rodičia stretávali i na jesenných hodoch. V pohanskom ponímaní má totiž slovo hody staroslovanský pôvod a znamená hostinu. Tá završovala poľnohospodársky rok a okrem ukončenia všetkých poľných prác, bolo toto obdobie vraj vhodné i na uzatváranie rôznych dohôd medzi gazdami. K tejto tradícii sa potom neskôr pridala aj tá kresťanská, ktorá súvisela s uctievaním si svätcov, ktorým bol zasvätený miestny chrám.

K zaujímavým jesenným hodom patrili i tie na Mitra, pripadajúce na 21. októbra. Ten patril pastierom. Bačovia a valasi sa v tento deň obliekli do sviatočných odevov a za hudobného sprievodu gájd smerovali najskôr ku kostolu, kde obetovali syry a oštiepky, a potom k majiteľom oviec. Tu sa,  ako sa hovorilo po bratsky „pokonali" i do sýta zabavili.

No a hoci už pominuli tie časy, kedy sa zber úrody stával skutočnou slávou a pristupovalo sa k nemu doslova s pokorou, hodové dni sme si zachovali i dnes.

Tak napríklad tie KARLOVESKÉ si budete môcť vychutnať od 30. septembra do 2. októbra v bratislavskom Líščom údolí.  V piatok 30.teho sa o 15.30 slávnostne zviaže hroznový strapec a postaví hodový strom a potom už len burčiak, lokše, cirkus a zábava. Stavia sa dokonca i Pavol Hammel, Robo Opatovský či skupina Elán.

(Karloveské hody, Líščie údolie, 30. 9 - 2. 10)

Hodovať sa v tomto čase bude aj vo VYHNIACH či POHRONSKEJ POLHORE. Vyhničania si pozvali okrem folklórnych súborov aj country skupinu Dostavník a v Pohronskej sa stretnú skvelí heligonkári. Pre „tancuhtivých" je pripravené aj tradičné večerné ľudové veselie.

(Vyhnianske hody, Vyhne, 1. 10 ;  Michalské hody, Pohronská Polhora, 30. 9 - 2. 10)

Na záver tu máme ešte jedno pozvanie. „Lúbite zelí?" A viete kde sa už od piatku 29. septembra bude pripravovať na sto rôznych spôsobov? No predsa na stupavských Dňoch zelá. Svoje potešenie si tu však nájde nielen žalúdok, v podobe nejakej tej kapustnice, ale pokochajú sa i vaše oči. A to napríklad pri jesenných aranžmánoch na výstave CHRYYZANTÉNA 2011 alebo na výstave ÚRODA 2011, kde spoznáte aj najkrajšie dyňové strašidlo.

(Dni zelá, Stupava, 29. 9 - 2. 10)

Príjemné jesenné hodovanie

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?