reklama

Jarmoky a jarmarky alebo remeslo má...

...no predsa zlaté dno. Toto príslovie poznáme snáď každý.  Zdá sa však, že dnes je už  akési deravé a niet toho, kto by sa podujal na jeho opravu? Jediným miestom, kde tieto tradičné ručné práce našich predkov ožívajú sú rôzne jarmočné trhy.  Nevyskúšate si upiecť medovník? A čo poviete na „tanček" hrnčiarskeho kruhu?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)
medovníček z jarmoku
medovníček z jarmoku 

Hoci je naše Slovensko rozlohou malé, čo sa týka rôznych druhov remesiel tak by sme smelo mohli nazývať i veľmocou. Naši starí otcovia a mamy sa venovali od debnárstva cez košikárstvo až po zelinkárstvo skutočne všetkému.

TRADIČNE TRADIČNÉ

Snáď najznámejší boli podomoví drotári. Tí pochádzali väčšinou z chudobných kopaničiarskych oblastí Kysúc a okrem drôtovania sa vedeli i zabávať. Počas svojho vandrovania si pospevovali vlastné piesne a zatancovali „drotáriček"

K ďalším bežným remeselníkom patrili určite i košikári. Ich výrobky si určite pochvaľovala nejedna gazdiná. Okrem korienkov borovíc či agátu využívali šikovní majstri na južnom Slovensku napríklad aj kukuričné šúpolie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hlina, hrnčiarsky kruh a zručné prsty. Tak to boli hrnčiari. Ich cech vznikol v Bardejove, ale prekvital aj v Šamoríne, Modre či Pozdišovciach. Ten najbežnejší riad bol síce čierny, ale v každom z regiónov si našlo svoje miesto aj špecifické glazúrovanie.

JEMNÁ KRÁSA A VÔNA

Šikovnými rukami sa však mohli pochváliť i ženy. Napríklad také čipkárki sa nimi veru naprepletali. Tvorba krásnych čipkovaných dekorácií sa k nám dostala z Chorvátska a u nás sa stala veľmi obľúbenou najmä v banských oblastiach Banskej Štiavnice či Kremnice.

Aj vy milujete tú vôňu medu a korenín, ktorá sa každoročne rozlieha našimi domácnosťami pred Vianocami? Tak aj taká výroba perníkov a sladkého pečiva patrila k tým tradičným remeslám. Medovníčky sa piekli v drevených a hlinených formičkách so „všakovakými" vzormi. Medovnikárstvo si našlo svoje miesto práve na rôznych trhoch a jarmokoch, kde mládenci kupovali svojím milým perníkové srdiečka. Kto vie, či vždy z lásky. :-)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Drotárstvo, košikárstvo či hrnčiarstvo sú len tými remeselníckymi stálicami. Jedinečných remeselníkov by ste kedysi našli napríklad i medzi takými vareškármi, klobučníkmi či olejkármi.

ZÁVEREČNÁ POZVÁNKA

No a keďže v predchádzajúcich riadkoch sa niekoľkokrát skloňovalo i slovíčko jarmok, tak nemožno nepripojiť aj nejakú tú pozvánku.

Umenie dnešných remeselníkov budete môcť obdivovať napríklad na Veľkom Topoľčianskom jarmoku v Topoľčanoch (6. - 8. októbra). V Moravskom Svätom Jáne vás privítajú na Svätojánskom jarmoku. (8. októbra). Jarmočníkov stretnete v tomto čase tiež vo Vranove nad Topľou, ktorí sa zídu na Vranovskom jarmoku počas prvého októbrového víkendu. (7. - 8. október). Napokon si stánky rozložia v Leviciach na Levickom jarmoku. (14. - 16. október)

Eva Vašková

Eva Vašková

Bloger 
  • Počet článkov:  119
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"... dobre vidíme iba srdcom. To hlavné je očiam neviditeľné." (A. Saint de Exupery, z knihy Malý princ)...Takže sa snažím hľadieť na svet najmä srdcom. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

75 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu