Jeden pán od rozprávok

Autor: Eva Vašková | 17.10.2011 o 18:29 | (upravené 17.10.2011 o 18:37) Karma článku: 2,48 | Prečítané:  223x

„Kedysi, ale nebodaj i to bolo už dávno.."..."Bol raz - ale veru neviem kedy - dosť na tom, že bol jeden mladý kráľ..."..."Za dávnych časov...bol raz jeden kráľ..."...Tak takto nejako alebo podobne začína každý jeden z rozprávkových príbehov...

Aj vo vašej domácej knižnici sa je tentoAj vo vašej domácej knižnici sa je tento

Aj tie vaše dietky skôr poznajú kto je Hannah Montana ako Ďura - Truľa či Plavčíka Vratka? Čo tak ich večer pozvať s knižkou do tej pravej rozprávky?

22. októbra uplynie 126 rokov od úmrtia toho najväčšieho slovenského rozprávkara, ktorého príbehy ožívajú na mnohých knižných stránkach a ktorého dielo sa stalo v nedávnej ankete Moja naj kniha stalo tou naj slovenských čitateľov.

Veď meno PAVLA DOBŠINSKÉHO (1828 - 1885) pozná a do budúcnosti by i malo by poznať každé slovenské dieťa.

Tento zberateľ ľudových povier, riekaniek a piesní je autorom skutočného národného bohatstva. Svetlo sveta najskôr uzrelo 64 rozprávok v podobe Slovenských povestí (1858 - 61) a následne, už len pár rokov pred smrťou, bol zasa spísaný súbor 90 príbehov nazvaný ako Prostonárodné slovenské povesti.

Príbehom o Ružovej Aničke, Múdrom Maťkovi a hlupákoch či Popolvárovi najväčšom na svete vdýchli život prostredníctvom ilustrácii nemenej významné mená. V druhom vydaní Prostonárodných povestí to bol Martin Benka alebo Ľudovít Fulla v Zlatej knihe rozprávok.

Podôb Dobšinského rozprávok a ich knižných vydaní je naozaj viacero. Či sú to Slovenské rozprávky, Najkrajšie rozprávky Pavla Dobšinského či spomínaná Zlatá kniha rozprávok. Podstata zostáva však vždy rovnaká - boj dobra zo zlom, výhra mravných hodnôt a všadeprítomná ľudová múdrosť prelínajúca sa s fantáziou.

Tak jej popustite uzdu a vtiahnite vaše deti možno už aj v dnešný večer do ríše rozprávok. Ony ocenia čas, ktorý im venujete a vy budete mať o niečo iný program ako pravidelné televízne noviny.

Tak príjemný čítajúci večer, týždeň či víkend.

PS. A možno v tých príbehoch objavíte mnoho podobného ako v tom dnešnom spravodajstve. :-)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov, kriminality.

EKONOMIKA

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

V niektorých prípadoch stúpli ceny za elektrinu neúmerne.


Už ste čítali?