Jeden pán od rozprávok

Autor: Eva Vašková | 17.10.2011 o 18:29 | (upravené 17.10.2011 o 18:37) Karma článku: 2,48 | Prečítané:  231x

„Kedysi, ale nebodaj i to bolo už dávno.."..."Bol raz - ale veru neviem kedy - dosť na tom, že bol jeden mladý kráľ..."..."Za dávnych časov...bol raz jeden kráľ..."...Tak takto nejako alebo podobne začína každý jeden z rozprávkových príbehov...

Aj vo vašej domácej knižnici sa je tentoAj vo vašej domácej knižnici sa je tento

Aj tie vaše dietky skôr poznajú kto je Hannah Montana ako Ďura - Truľa či Plavčíka Vratka? Čo tak ich večer pozvať s knižkou do tej pravej rozprávky?

22. októbra uplynie 126 rokov od úmrtia toho najväčšieho slovenského rozprávkara, ktorého príbehy ožívajú na mnohých knižných stránkach a ktorého dielo sa stalo v nedávnej ankete Moja naj kniha stalo tou naj slovenských čitateľov.

Veď meno PAVLA DOBŠINSKÉHO (1828 - 1885) pozná a do budúcnosti by i malo by poznať každé slovenské dieťa.

Tento zberateľ ľudových povier, riekaniek a piesní je autorom skutočného národného bohatstva. Svetlo sveta najskôr uzrelo 64 rozprávok v podobe Slovenských povestí (1858 - 61) a následne, už len pár rokov pred smrťou, bol zasa spísaný súbor 90 príbehov nazvaný ako Prostonárodné slovenské povesti.

Príbehom o Ružovej Aničke, Múdrom Maťkovi a hlupákoch či Popolvárovi najväčšom na svete vdýchli život prostredníctvom ilustrácii nemenej významné mená. V druhom vydaní Prostonárodných povestí to bol Martin Benka alebo Ľudovít Fulla v Zlatej knihe rozprávok.

Podôb Dobšinského rozprávok a ich knižných vydaní je naozaj viacero. Či sú to Slovenské rozprávky, Najkrajšie rozprávky Pavla Dobšinského či spomínaná Zlatá kniha rozprávok. Podstata zostáva však vždy rovnaká - boj dobra zo zlom, výhra mravných hodnôt a všadeprítomná ľudová múdrosť prelínajúca sa s fantáziou.

Tak jej popustite uzdu a vtiahnite vaše deti možno už aj v dnešný večer do ríše rozprávok. Ony ocenia čas, ktorý im venujete a vy budete mať o niečo iný program ako pravidelné televízne noviny.

Tak príjemný čítajúci večer, týždeň či víkend.

PS. A možno v tých príbehoch objavíte mnoho podobného ako v tom dnešnom spravodajstve. :-)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?