Na sv. Martina, drž sa synku komína

Autor: Eva Vašková | 10.11.2011 o 14:51 | Karma článku: 3,18 | Prečítané:  675x

...tak aj to jedna z pranostík, ktorú zo sebou prináša 11. november. Meno Martin v kalendári bolo jasným znamením prichodiacej zimy už tak dávno, kedy možno ešte ani tých kalendárov nebolo ... tak ako to s tým Martinom a jeho bielym koňom je?

na sv. Martina sa končila každá pastierska službana sv. Martina sa končila každá pastierska služba

Ako už aj každý malý škôlkár či školák vie,  povera o Martinovom bielom koni sa viaže na prvý sneh, ktorý má na kopytách svojho „tátoša" sv. Martin priniesť. Ako však vieme po niektoré roky si predsa len dá trochu načas a zastaví sa o niečo neskôr

Naši predkovia však vedeli, že aj keď sa 11. novembra nepreženie osadou žiadna zo snehových víchríc, pripraviť sa na zimné obdobie je najvyšší čas.

Týmto dňom sa končili nielen všetky vonkajšie práce, ale i  „radovánky" ako tancovačky, hodovania či jarmoky.

Často sa 11. novembra vyháňal aj dobytok posledný krát na pašu a celkovo sa ukončovala pastierska sezóna.

Pastieri zvykli v tento deň zavítať ku všetkým gazdom, ktorým sa starali o stáda a ďakovali za poskytnutú prácu. Odmenili sa mu novým bičom a držadlom naň a on zasa nejakým tým vínkom či dobrotou od gazdinej. Tento zvyk sa dochoval až do roku 1945.

Síce dnes nám už žiaden ten pastier nezaklope na dvere, aby poďakoval za službu, jedine tak sused alebo nečakaná návšteva, tradície predsa len ešte žijú.

A presnejšie ožijú napríklad 12. novembra v Stupave na Svätomartinskom jarmoku alebo na tradičných Svätomartinských dňoch a sviatkoch mladého vína v Bratislave, ktoré sa tiež viažu k dátumu 11. - 13. novembra. Stihnúť môžete dokonca ešte i lampiónový sprievod v predmartinský večer, 10. novembra, ktorý sa začne o 17. hodine pod Bratislavským hradom.

A v prípade, že dáte prednosť radšej nejakej tej vínovej „koštovke" tak tú si zapíšte do diára na 11. 11 a pripíšte miesto konania Stará tržnica Bratislava.

Tak teda príjemný deň sv. Martina aj bez jeho bieleho koňa, všetkým Martin všetko najlepšie k meninám a... aj takú návštevu či suseda pri dverách môžete pohostiť, hoci to nie je ten pastier z pred sto rokov....ten by vyzeral asi o niečo inak :-)

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?