Katarínky, Katky, Katušky

Autor: Eva Vašková | 23.11.2011 o 12:03 | Karma článku: 3,78 | Prečítané:  499x

V kalendári sa píše 25. november, vonku už veľmi ďaleko od 25 ˚C a meniny má, možno nie 25 ale 250 dievčat a žien s krásnym slovenským menom Katarína. Tento deň však nebol len tak obyčajný ...  a to nielen preto, že svoj sviatok oslavovali nositeľky tohto mena.

Žiaden kolovrátok veru na Katarínku nič nenapriadol...teda nesmel :-)Žiaden kolovrátok veru na Katarínku nič nenapriadol...teda nesmel :-)

Katky otvárajú „stridžiaky"

Dvadsiatypiaty november patril k tzv. stridžím dňom, ktoré sa spájali s prichádzajúcim adventným obdobím. Keďže sa už nevykonávali žiadne práce vonku „ľudkovia" sa snažili nájsť si prácu i zábavky vo svojich príbytkoch.

Možno aj preto patrí k týmito „stridžím" dňom množstvo čarovania, odriekania, zariekania a magických úkonov.

„Hosť do domu...

...Boh do domu"...táto veta platí a platila vždy. Na Katarínu však bolo dôležité aj to, kto ako prvý takýto hosť do domu vstúpi. Ak to bola totiž žena, vravelo sa, že sa potom po celý nasledujúci rok v tej navštívenej domácnosti hrnce a misky budú rozbíjať.

Aby si takejto „galibe" zabránilo domáci vyzerali z okien a prvého chlapa či muža hneď pozývali k sebe Zvykom boli i chlapské obchôdzky s „oceľou". Chlapi zavinšovali gazdinej, aby sa jej ten riad nepobil a ona ich zato odmenila nejakým tým grošom a pohostením.

Deň keď ženy odpočívali

Presnejšie povedané mali zakázané vykonávať svoje drobné práce. Takže v tento deň im nepatrila do ruky žiadna ihla ani vretienko. Vraj to bolo preto, aby sa v lete na poli prsty „nezbierali".

Doplnená bola táto tradícia aj o prácu s kolesom. Nevykonávali sa nijaké úkony s niečím, čo malo koleso. Takže v tento deň sa nielen nepriadlo, ale ani nemlelo v mlynoch.

Do roka a do dňa

Počas „stridžích" dní sa rôznym spôsobom privolávala aj láska a ženísi. Výnimkou nebola ani Katarína resp. katarínsky deň. Vydajachtivé dievčence sadili do črepníkov vetvičky čerešne, slivky či orgovánu a každý deň ich polievali vodou z potoka. Ak sa pošťastilo a do Štedrého dňa vetvička zakvitla, do roka sa v domácnosti chystala svadba.

Zabudnúť sa pri tomto dni nedá ani povestné katarínske zábavy a tancovačky, na ktoré sa zbierali groše počas celého dňa. Tancovalo sa  ... dlho... a dlho... a dlho až pokým s novým dňom, ako sa hovorilo, Katarína husle „nezviazala".. a to na celé adventné obdobie.

No a napokon aký by to bol „stridží" deň bez spomenutia stríg. Pred ich návštevou v dome mali chrániť cesnakové kríže, ktoré naši predkovia robili na dvere svojich príbytkov.

Našťastie na tie naše dvere klope jedine tak prichádzajú advent, tak teda krásne „adventovanie" a všetkým Katkám a Katarínkam všetko najlepšie k meninám.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?