Ondreju, Ondreju

Autor: Eva Vašková | 29.11.2011 o 12:03 | (upravené 29.11.2011 o 12:12) Karma článku: 3,83 | Prečítané:  379x

Niekto hľadá ženu sám, dokonca cez televíznu obrazovku. Niekto sa zasa odhodlá k ráznemu rozhodnutiu, nech ho ožení. mama. Pravdou je, že vzťahy a lásky sú a vždy budú tým najkomplikovanejším rébusom našich dní. Kedysi na jeho rozlúštenie stačil ... no napríklad i taký plot...  

"Plote, plote trasem ťa...svätý Ondrej prosím ťa, daj že ty mi znati, s kým ja budem pri oltári státi."

Za oknami starých chyžiek sa kedysi, počas chladných zimných večerov odohrávali veru„všakovaké" čary a kúzla. Ideálne sa praktizovali práve na tzv. tie stridžie dni, medzi ktoré určite patril i ten posledný novembrový.

Tento ondrejovský deň patril všetkým slobodným dievkám a devám. Tie ho túžobne očakávali počas celého roka, pretože len v tento magický deň sa mohli dozvedieť či a za koho sa vydajú. Takže Ondrej veštil, veštil a veštil...

.. a to rôznymi spôsobmi

Varilo sa...

Varili ste už niekedy halušky či pirohy s „papierovou" príchuťou? Nie? Tak naše staré a prastaré mamy určite. Pripravovali ich práve v ondrejský večer a dôležité boli ani nie tak tie halušky či pirohy ale ten odkaz v nich. Papieriky totiž skrývali mená vyvolených a prvý, ktorý vyplával pri varení na povrch, ten predurčoval meno ženícha.

Lialo sa...

No a neliala sa ani voda, ani pálenka ale olovo. To muselo byť dobre roztavené nad ohňom a cez ucho kľúča sa prelialo do pripravenej misky s vodou. Potom už len chvíľka napätia a hneď sa vedelo, aké bude mať nastávajúci povolanie. Pri troche fantázie dievky videli napríklad pušku vojaka, batoh handrára či rôzne remeselnícke nástroje.

Triaslo sa...

„Plote, plote trasem ťa, svätý Ondrej prosím ťa, aby si ty dal znati, s kým ja budem pri oltári státi."

Tak takto nejako, prípadne v rôznych nárečových obdobách sa na Ondreja trepalo plotmi. Niežeby dievčence skúšali, čo ešte vydržia a či ich na jar nebude treba opraviť, ale riešili oveľa dôležitejšiu vec. Keď takým plotom totiž zatriasli a ozval sa brechot psa, kvikot svine či iný zvuk, znamenalo to, že sa čoskoro vydá. A vedelo sa dokonca ešte viac ... ženích bude z toho konca dediny, z ktorého sa zvuk ozval.

Ako sa zdá, bývalo kedysi na toho Ondreja v tých spomínaných chyžkách veľmi veselo a pri takých veštbách aj horúco.

Nech sa teda aj dnes u vás doma nájde to miesto pre úsmev a dievčence...už viete, ktorým plotom tridsiateho zatrasiete? Bývate v paneláku? Nevadí, skúste zábradlie ...a keďže s tým budete mať väčší problém ako s tým dreveným plotom, tak si k tomu privolajte nejakého toho šuhaja :-)...samozrejme z toho správneho konca.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?