Do Prahy, za pokladmi Kremľa

Autor: Eva Vašková | 16.1.2012 o 12:08 | (upravené 16.1.2012 o 12:19) Karma článku: 1,91 | Prečítané:  350x

Stovežatá Praha sa pýši mnohými historicko-kultúrnymi pamiatkami. Práve vďaka nim, je tak silným turistickým lákadlom. V súčasnosti si však prechádzku pražskými uličkami môžete obohatiť aj návštevou jednej veľmi zaujímavej výstavy.  

výstava je plná skutočne umeleckých skvostovvýstava je plná skutočne umeleckých skvostov

Ako už bolo spomínané, tých vlastných pokladov skrýva Praha mnoho. Aktuálne sa tu však preniesla aj časť toho ruského. Presnejšie cárskeho ruského pokladu. Postarali sa o to nadštandardné česko-ruské vzťahy a výstava Cársky poklad pod žezlom Romanovcov - Poklady moskovského Kremľa.

Priestory Cárskej koniarne na Pražskom hrade sa už 9. decembra, minulého roka, stali miestom kde to dýcha ruskou aristokraciou a bohatstvom. Viac než stopäťdesiat výstavných exponátov ponúka jedinečný exkurz do 17. storočia, kedy moskovskému Kremľu vládla dynastia Romanovcov.

Štyri výstavné okruhy

Expozícia je tvorená štyrmi, osobitými, ale zároveň prepájajúcimi sa celkami. Prvý z nich je postavený na prezentácii symbolov cárskej moci. Vzhliadnuť tu možno okrem tradičného žezla či reťaze aj rôzne druhy zbraní, ktoré používali vtedajší „bodyguardardi" na cárskom dvore. Súčasťou tohto okruhu sú i portrétne maľby Romanovcov.

Pompézne vojenské prehliadky, rôzne pochody, sprievody a slávnosti. To všetko bolo súčasťou cárskeho života a utvrdzovalo to silu panovníckeho postavenia. Tomuto fenoménu sa venuje druhý expozičný celok.

Tretia časť výstavy ponúka pohľad do súkromia cárov a cárovien. Tu možno obdivovať napríklad nádherne vyšívané šaty, ale i časti odevov, obuv či šperky. Nechýba ani výber z dekoračných, kuchynských a iných predmetov dennej potreby. Zaujímavosťou je napríklad zamatová detská kolíska či zlaté chrastítko.

Východná Európa je už tradične spätá aj s pravoslávnym náboženstvom. Tak svetská, tak cirkevná moc sa snažila udržiavať si svoje autoritatívne postavenie. Práve z tohto dôvodu museli takpovediac vzájomne spolupracovať. Posledná časť výstavy patrí teda Romanovcom a ich náboženskému životu. Medzi exponátmi sa objavujú rôzne liturgické predmety či bohato zdobené knižné zväzky.

Obdobie cárov a cárovien je síce už pár storočí za nami, prostredníctvom tejto jedinečnej výstavy sa však návštevníci môžu vrátiť v čase a obdivovať umelecké skvosty tohto obdobia.

Ak teda máte najbližšie cestu do metropoly našich západných susedov, určite si ju nenechajte ujsť. Čas máte ešte 4. do marca, dovtedy budú tieto ruské poklady pod ochranou Pražského hradu.

Cársky dvor pod žezlom Romanovcov - Poklady moskovského Kremľa, Cisárska koniareň Pražského hradu, 9. December 2011 - 4. január 2012, denne od 10. 00 - 18. 00)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?