Nový začiatok, starý génius loci

Autor: Eva Vašková | 23.1.2012 o 19:27 | (upravené 24.1.2012 o 7:38) Karma článku: 1,43 | Prečítané:  413x

Slovenská filharmónia už nejaký ten „piatok" čaká na svoj návrat do reprezentačných priestorov známej bratislavskej Reduty. Po jej rozsiahlej rekonštrukcii sa  k tejto mimoriadnej udalosti pomaly, ale iste schyľuje.

Umelci sa vrátia naUmelci sa vrátia na

Kde bolo tam bolo...

...bola raz jedna sýpka, postavená ešte za čias Márie Terézie. Čas plynul a z tak prostého miesta vytvoril jeden z originálnych architektonických skvostov, bez ktorých si dnešné historické jadro starého mesta Bratislavy, nevieme ani predstaviť. Tak aj tieto charakteristiky patria, v už úvode spomínanej, Redute.
Jej priestory boli vždy akosi späté s hudbou. Organizovali sa tu fašiangové zábavy, plesy miestnej smotánky či vyučovali mladé hudobné talenty.
No a od začiatku päťdesiatych rokov  minulého storočia sa stali dôstojným stánkom klasickej hudby, vďaka Slovenskej filharmónii a jej umeleckým zložkám.
Práve tá, sa musela kvôli prestavbe, na určité obdobie vzdať svojho „domova". Blíži sa však deň slávnostného návratu.  

Dlho očakávaná chvíľa

Tak tá nastane už vo štvrtok, 26. januára a bude pokračovať aj v piatok, 27. januára. Vo sviatočnom duchu sa totiž zaháji, v poradí už 63. koncertná sezóna Slovenskej filharmónie, a to priamo v koncertnej sieni Reduty.
Umelci tak už nebudú musieť striedať priestory Vodných kasární SNG, VŠMU či historickej budovy SND, ktoré sa im stali dočasným útočišťom, ale vrátia sa do priestoru, ktorý im patrične náleží.

Umelecké obsadenie

Pocty, stať sa sprievodcom takéhoto nového začiatku sa dostane aj významným operným sólistom. Patriť medzi nich budú :

sopranistka Simona Houda - Šaturová, ktorá dnes aktívne pôsobí aj v českom národnom divadle. Okrem jeho dosiek, pozná i tie v Buenos Aires, Paríži či Monte Carle, kde tiež naplno prejavila svoj talent.

mezzosopranistka Terézia Kružliaková. Kedysi začínala na pôde Štátnej opery v Banskej Bystrici a od roku 2003 sa stala členkou Opery SND. Čo sa týka operných stvárnení, patrili jej úlohy napríklad v Čajkovského Eugenovi Oneginovi alebo Pucciniho Madamme Butterfly.

tenorista Ľudovít Ludha. Ten svoju profesionálnu kariéru v Opere SND začal už koncom osemdesiatych rokov.  Má bohaté skúsenosti tak zo slovenskej, tak z medzinárodnej opernej scény a v súčasnosti je zaujímavá príprava spolupráce s operou Bastile v Paríži.

Peter Mikuláš svoj basový hlas predstavil ešte v roku 1977 na Dvořákovej súťaži, v Karlových Varoch. Odvtedy ho „prepožičal" viacerým postavám v operných dielach, medzi inými aj v Suchoňovom Svätoplukovi či Smetanovej Predanej neveste.


Chýbať nebude ani šéfdirigent Slovenskej filharmónie Emmanuel Villaum a jej hlavná zbojmasterka Blanka Juhaňáková, ktorá nedávno získala prestížnu cenu Krištáľové krídlo, v kategórii Hudba.

Radostná udalosť si žiada aj veselú melódiu. No a v prípade vážnej hudby je tou najlepšou voľbou Beethovenova 9. symfónia, známa najmä vďaka jej poslednému odseku -  Óda na radosť. Budú jej patriť úvodné tóny celej slávnostnej udalosti.

Ak ste teda milovníkmi vážnej hudby máte jedinečnú príležitosť byť medzi prvými, ktorý aj prostredníctvom svojej návštevy, začnú písať novú históriu, ale snáď stále s tým istým geniom locim starobylej Reduty.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?