Kolegyňa Márie Rázusovej - Martákovej i Márie Ďuríčkovej

Autor: Eva Vašková | 26.1.2012 o 15:12 | (upravené 26.1.2012 o 15:23) Karma článku: 3,66 | Prečítané:  558x

Čítate svojím ratolestiam rozprávky? Ak nepatríte medzi tých „dospelákov", ktorí to riešia cez CD a DVD, tak ste sa pri svojom putovaní detskou literatúrou stretli aj z jednou z autoriek, ktorá by sa dnes, 26. januára, dožila svojej deväťdesiatky.

príbeh včielky MEDUŠKYpríbeh včielky MEDUŠKY

Meno Eleny Čepčekovej  možno smelo priradiť  k takým reprezentatívnym menám slovenskej detskej tvorby ako Mária Ďuríčková či Mária Rázusová Martáková. Deväťdesiate narodeniny už síce neoslávi, ale jej tvorba je pre najmenších a detských čitateľov, živá i v súčasnosti.

Od leporela k dievčenskému románu

V súvislosti s touto spisovateľkou naozaj môžeme hovoriť o tom, že ju poznajú tak predškoláci ako aj dievčatá v puberte. Venovala sa tvorbe tak krátkych básničiek, riekaniek a veršovačiek, ako aj príbehov o slovenských „Annách zo zeleného domu".

Za inšpiráciou nechodila autorka niekde do sveta fantázie. Čerpala z typického rodinného či školského prostredia. Svoje postavy tiež nezasadzovala niekam na opustený ostrov. Prežívali bežný život v meste či dedine.

Ak by sme mali spomenúť niečo konkrétne z jej bohatej tvorby, za zmienku určite stoja príbehy pre najmenších, ako ten o malej včielke - Meduška, Utopený mesiačik alebo prvotina Slniečko.

Staršieho čitateľa sa zasa snažila osloviť dielami Monika, Marcela, neplač alebo známym Dievčaťom z majera.

Pani spisovateľka, pani redaktorka

Okrem toho, že Elena Čepčeková obohatila detský knižný svet, vstúpila i do toho časopiseckého. Už v mladom veku publikovala v Slniečku a Priateľovi dietok. Tu jej lyriku značne ovplyvnili práve reprezentanti týchto periodík, medzi nimi aj už spomínaná Mária Rázusová - Martáková. No a v rokoch 1950 - 1957 bola vedúcou redakcie Ohníka, neskôr Zorničky. V pohnutom roku 1968 sa vrátila do obnoveného Slniečka.

Dietky ju teda mohli poznať aj prostredníctvom listovania si v týchto časopisoch, ktorých názvy poznáme i dnes.

Ani tejto spisovateľke sa „nevyhli" ocenenia, ktorými si niekdajší režim ctil umelcov. V roku 1972 získala Cenu Fraňa Kráľa za tvorbu pre deti a mládež.

Tú si samozrejme určite i zaslúžila, tak ako aj týchto niekoľko slov, ktoré ju aspoň v krátkosti pripomenuli.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov, kriminality.

EKONOMIKA

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

V niektorých prípadoch stúpli ceny za elektrinu neúmerne.


Už ste čítali?