Žena nielen žltých narcisov

Autor: Eva Vašková | 13.4.2012 o 0:15 | (upravené 13.4.2012 o 0:27) Karma článku: 10,16 | Prečítané:  466x

Nájsť vo svojom živote to pravé poslanie je skutočným darom. Prijať ho a následne i napĺňať je však o to väčším. Jedným z tých ľudí, ktorým sa to  podarilo a tento dar skutočne naplno  „rozbalili" je lekárka a prvá dáma slovenskej Ligy proti rakovine, MUDr. Eva Siracká.

Narcis bude pomáhať už 16. rokNarcis bude pomáhať už 16. rok

Bol raz jeden lekár....

V rodine, v ktorej pani Siracká vyrastala nebol nikto lekárom, ani nemal podobné ambície. Inšpiráciou sa jej však stal rodinný lekár, ktorého obdivovala. Medicína jej teda učarovala a rozhodla sa ju študovať i ona.

Po skúške dospelosti viedli jej cesty na akademickú pôdu a Lekársku fakultu Univerzity Komenského. Po skončení štúdia sa stala prvou ženou na Slovensku, ktorá sa venovala problematike rádioterapie. Významné skúsenosti získala i na Karolinska Instutet v Štokholme.

Onkológia - Osud

Možno povedať, že výskum a liečba nádorových ochorení sa pre pani Sirackú stala skutočne osudom. Práve na spomínanom štokholmskom inštitúte ju táto oblasť zaujala a neskôr sa jej, až do roku 1991, venovala na Ústave experimentálnej onkológie SAV.

Motivácia a poznatky z medzinárodnej spolupráce ju priviedli aj k ďalším prospešným myšlienkam. Bolo ňou založenie ligy proti rakovine na Slovensku. To sa podarilo 19. januára 1990 a následne v marci vytvorenie klubu Venuša, ktoré i v súčasnosti pomáha ženám po operácii prsníka dostávať sa naspäť do aktívneho života.

Slovenská Liga proti rakovine (LPR) je súčasťou významných organizácií akými sú Európska asociácia líg proti rakovine a Medzinárodnej únie proti rakovine. A to práve vďaka zásluhám tejto ženy s veľkým Ž.

Hoci je výskumná a osvetová činnosť neoceniteľnou prácou mimoriadneho významu, predsa sa dostalo pani Sirackej viacero ocenení a uznaní. Spomedzi nich je možno jedným z tých najvýznamnejších zaradenie medzi 65 popredných lekárov sveta, ktoré získala od Svetovej medicínskej asociáce WMA, v roku 2006.

Ako členka exekutívneho výboru Európskej asociácie líg proti rakovine reprezentuje východnú a strednú Európu.

No a aby bola cesta osudu dokonalá, láska k onkológii ju priviedla dokonca i k skutočnej láske a jej manželom sa stal lekár - onkológ.

Deň ľudskej spolupatričnosti - Deň narcisov

Krátko po založení Ligy proti rakovine sa tím okolo lekárky Sirackej rozhodol rozbehnúť pomoc onkologickým pacientom čo najintenzívnejšie a ideu vzájomnej pomoci dostať nenásilne do povedomia širokej verejnosti. A to sa podarilo vďaka symbolike narcisu. Ten je už 16. rok neodmysliteľnou súčasťou boja proti rakovine a prostredníctvom verejných zbierok získava nemalé finančné prostriedky na realizáciu aktivít LRP.

Pani Eva Siracká je dôkazom toho, že sila vytrvalosti a objavenie poslania vo svojej profesii dokážu veľa.

Na Deň narcisov však stačí málo a podporíme veľkú vec. Stačí trochu „zaloviť" vo svojich vreckách  resp. peňaženkách a podľa ich hĺbky niečo z nej venovať do pokladničky Ligy proti rakovine.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov, kriminality.

EKONOMIKA

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

V niektorých prípadoch stúpli ceny za elektrinu neúmerne.


Už ste čítali?