Frymburk - mestečko na polostrove

Autor: Eva Vašková | 1.7.2012 o 23:37 | (upravené 1.7.2012 o 23:43) Karma článku: 5,34 | Prečítané:  433x

Leňošenie pri vode, aktívny oddych na jachte či bicykli a večerné romantické prechádzky so zastávkou v útulnej reštaurácii na pohárik dobrého vínka a chutnú večeru. Čo by ste povedali na takúto inšpiráciu pre predĺžený víkend či rovno zaslúženú týždennú dovolenku?  

mestečko na polostrovemestečko na polostrove

Tam na brehu Lipna....

Tentokrát však nejde o nijakú stredomorskú destináciu ani ďalekú exotiku. Za spomínaným oddychom vás nasledujúce riadky zavedú do malebného mestečka na priehrade Lipno, v Južných Čechách, do mestečka Frymburk.

Frymbruk nazývajúci sa i polostrov v „šumavskom mori" je jedným z rekreačných miest , nachádzajúcich sa brehu Lipenského jazera, ktoré je mimochodom najväčším  v strednej Európe.

Táto výhodná poloha a množstvo príležitostí ako príjemne využiť voľný čas, robí z Frymburku atraktívny cieľ pre turistov.

Umelý potok, stará škola aj ochranca v parku

Najdôležitejšou časťou mesta, kde aj v minulosti pulzoval predovšetkým trhový život, bolo námestie.

Napriek tomu, že ho zasiahlo viacero rozsiahlych požiarov, kúsok svojej histórie vie „vypovedať" i dnes.

Bez povšimnutia určite nie je možné obísť vydláždený umelý potok pretekajúci námestím. Ten možno považovať dokonca za život zachraňujúci. Podľa jednej z povestí totiž, ho vykopal miestny zločinec, ktorý sa touto ťažkou a náročnou prácou vykúpil z trestu na šibenici.

Na námestí nájdete tiež kamennú fontánu, ktorá je zásobovaná práve zo spomínaného potoka. Pri bližšom pohľade objavíte i päťlístu ružu, ktorá bola súčasťou erbu najznámejšieho panovníckeho rodu Južných Čiech - Rožmberkov.

Za povšimnutie stojí tiež morový stĺp, patriaci medzi najstaršie v Českej republike. Na rovnakom mieste - mestskom parku, ale v značne odlišnej výške, stojí ochranca mesta v podobe malého kamenného trpaslíka. Ale pozor, v noci vraj rád napomína hlučných „hospodských" navrátilcov.

Významnou pamiatkou mesta je frymburská mestská škola, ktorá patrí zasa medzi tie najstaršie v Južných Čechách.

Čaro kempovania aj bicyklovania

Vychutnávať si ho môžete aj  v blízkosti Frymburku. Osemsto metrov od mesta vzdialený kemp je ideálnym miestom pre váš stan či karavan. Pre tých náročnejších sú tu chatky alebo mobilné domčeky.

Oddychovať môžete pozdĺž 800 metrov dlhej pláže. Pokiaľ zatúžite po plachetnici, surfe či dokonca lodi, máte k dispozícií požičovňu. A k spoznávaniu Lipenského jazera vám už nebude nič chýbať.

Pre tých, ktorí majú radšej pevnú zem pod nohami sú určené zasa cyklotrasy na pravom brehu Lipna. Navzájom prepojený systém piatich trás ponúka prechádzku krásnou prírodou okolo rakúskej hranice.

Kam z Frymburku

Ak vám bude toto malebné mestečko už „malé"  a na námestí si vychutnáte kávu už v každej kaviarničke, nemusíte hneď baliť kufre. :-)

Zaujímavým výletným tipom je napríklad kláštor bielych mníchov - ciesterciánov - vo Vyššom Brode. Pri jeho návšteve sa dozviete niečo zo života  tohto rádu, osude kláštorného pivovaru a zaručene si vypočujete veľmi zaujímavú povesť o založení kláštora.

Koho by nelákala duchovná história, môže siahnuť po tej šľachtickej. Neďaleký hrad Rožmberk je jedným zo sídel spomínaného najslávnejšieho panovníckeho rodu v Južných Čechách. Návštevníkov tu čaká príbeh ich ruže a ten svoj vyrozpráva i raz biela, raz čierna pani Perchta z Rožmberka.

No a snáď neospravedlniteľným by bolo, na záver nespomenúť dedičstvo UNESCO, jeden z najväčších zámockých komplexov v strednej Európe - Český Krumlov.

Možností je mnoho, stačí sa nechať zlákať vodami Lipna a krásou Južných Čiech.

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?