Kto alebo čo budú symboly olympijského Londýna?

Autor: Eva Vašková | 19.7.2012 o 22:22 | (upravené 20.7.2012 o 8:27) Karma článku: 3,47 | Prečítané:  953x

Už 27. júla sa snáď všetky oči, dokonca i tie, ktoré šport poväčšine prehliadajú, upriamia na jedno mesto a beginning najvýznamnejšej športovej udalosti , ktorá sa opakuje len raz za štyri roky.

medvedík Míša - sprievodca OH MOSKVA 1980medvedík Míša - sprievodca OH MOSKVA 1980

Áno, reč je o Londýne a o 30. letných olympijských hrách.

Okrem toho, že celý svet bude fandiť, každý  „tým" svojím a sledovať vzostupy aj pády vynikajúcich športovcov, bez pozornosti sa určite nezaobíde už tradičná súčasť takýchto podujatí, ktorou je maskot.

Nielen Zem, ale dokonca vesmír

Pri pohľade na maskotov pre tohtoročné olympijské hry, by sme mohli povedať, že športovcom bude fandiť nielen celá Zem, ale dokonca i vesmír.

Veselé postavičky, ktoré dostali mená WENLOCK a MANDEVILLE skutočne pripomínajú návštevníkov, ktorí sa práve dozvedeli o veľkej udalosti, tu u nás na Zemi a tak „odparkovali" svoje ufo práve v Londýne.

Tieto jednooké príšerky, mená ktorých majú pôvod v názvoch dvoch anglických sídel a tie sa zasa viažu na olympijskú históriu.

Mesto a dedinka

Meno prvého maskota WENLOCKA je odvodené od anglického mesta, ktorého miestne hry inšpirovali aj moderné olympijské hnutie. MANDEVILLE je zasa malá obec, ktorá súvisí so vznikom paraolympiády.

Londýnski maskoti sú v rámci moderných olympijských hier zároveň tretími v poradí, ktorí sa môžu pýšiť spoločne aj nejakým tým svojím druhom.

Už nielen jeden

Po prvý krát fandila skupina maskotov v roku 2000 a to u austrálskych protinožcov v Sydney. Vtedy bola maskotmi dokonca trojica. Reprezentovali ju archaické austrálske zvieratá - rybárikovec, vtákopysk a ježura.

V roku 2004 sa konali olympijské hry v samotnom ich srdci, v Aténach. Aj v tomto prípade zvolili organizátori nie jedného, ale hneď dvoch „podporovateľov", zástupcov antickej mytológie - oranžovú Athenu a modrého Phévosa.

A do tretice to budú spomínaný jednookí hrdinovia z Londýna - WENLOCK a MANDEVILLE.

Nezabudniteľní

Maskoti sú symbolmi, ktoré majú vyvolať pozitívny dojem, identifikáciu s konkrétnou udalosťou a stať sa tými, na ktorých sa bude ešte aj dlho po  jej skončení spomínať.

Medzi takých patrí určite orol Sam a medvík Míša. Dva rozdielne svety, dve rozdielne stvárnenie a dve olympiády na úplne iných koncoch zemegule.

Usmiaty medvedík Míša s farebným olympijským opaskom na vyčnievajúcom brušku pochádzal z vtedajšieho Sovietskeho zväzu a sprevádzal športovcom na olympiáde v Moskve, v roku 1980.

O štyri roky neskôr, nahradil na „maskotskom tróne" jednoduchého socialistického Míšu  kapitalistický orol Sam.

No a ako sa správnych Američanov patrí, nič nenechali náhode a tvorbu maskota pre olympijské hry v Los Angeles zverili do réžie štúdia Walta Disneyho.

Výsledok bo typický pre animované „disneyovky".  Symbol USA orol dostal klobúk Abrahama Lincolna v amerických farbách, širokú mašľu a do rúk pochodeň s ohňom.

Zhodnotenie estetickej úrovne týchto maskotov je už o vlastnom pohľade, podstatný zostáva fakt, že na orla Sama či medveďa Míšu sa zrejme nikdy nezabudne a budú symbolizovať nielen olympijské hry, ale i dva, vtedy tak rozdielne svety a súperiace veľmoci.

Napokon iného sveta pochádzajú i Wenlock a Madelville, tak uvidíme akými písmenami do olympijskej histórie zapíšu práve oni.

Nezabudnime teda aspoň na tých našich športovcom v Londýne a od 27.júla do 12. augusta im držme palce, aby ich úsilie prinieslo i medailové ovocie.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?