Divadlo RB

Autor: Eva Vašková | 12.9.2012 o 22:15 | (upravené 12.9.2012 o 22:34) Karma článku: 6,58 | Prečítané:  381x

Cesta hereckého povolania, prípadne pre mnohých poslania, je dláždená predovšetkým konkrétnymi rolami. Pre divadelného herca sú to roli jeho „domovskej" scény. Javiska, na ktoré prichádza dávať seba, prostredníctvom osudov tých druhých. Dávať seba, dokonca vo vlastnom divadle sa úspešne darilo aj zosnulému Radkovi Brzobohatému.

Nezabudnuteľná herecká tvárNezabudnuteľná herecká tvár

Nezabudnuteľná tvár slovenského rodáka z Vrútok sa zapísala do pamäte verejnosti snáď skôr cez filmové snímky ako divadelné inscenácie. Divadlo však bolo pre neho skoro ako druhý domov.

Po absolvovaní DAMU pôsobil vo viacerých divadlách v Čechách - Kolín, Olomouc, Příbram a nakoniec Praha. A práve tu sa stal legendou Divadla na Vinohradoch, ktoré mu prirástlo k srdcu na dobu dlhšiu ako tridsať rokov. Nepriaznivé okolnosti, nedostatok príležitostí a napokon výpoveď. Taká bola v roku 2000 rozlúčka s vinohradským divadlom.

Hoci sa zmenila situácia, nezmenil sa fakt Radek Brzobohatý miloval herecké umenie.

Vedomá si toho bola i jeho druhá manželka Hana Gregorová, ktorá sa postavila vzniknutému problému priamo, a to aj s možným riešením.

V jednom z rozhovorov sa vyjadrila, že jej manžel mal herectvo ako diagnózu ... pre neho nehrať znamenalo nežiť.

A to je dôvod, prečo v  júni 2002 vzniká agentúra Pierot, prvý titul, ktorého hlavnými aktérmi sú práve Brzobohatý a Maciuhová a napokon cieľ založiť stálu divadelnú scénu.

Tá však potrebovala priestory. Tie sa podarilo získať, v máji 2003,  vďaka výberovému konaniu ČTK. Napokon sa po ich fyzicky i finančne náročnej rekonštrukcii podarilo v roku 2004 divadlo otvoriť.

Divadlo malo byť podľa hercových slov postavené na umeleckých výkonoch významných osobností.

A tie sa Radkovi Brzobohatému aj podarilo získať. Reprezentantmi jeho divadla sú už napríklad spomínaná Hana Maciuchová, známa zo seriálu Ulice, Pavlína Mourková, ktorú môžu poznať diváci seriálov Šipková Růženka či Náměstíčko alebo tiež český moderátor Petr Vágner, prihovárajúci sa poslucháčom Frekvence 1.

Repertoár divadla je založený najmä na konverzačných a hudobných komédiách (Barmanky, Klietka Bláznov), ale i klasike akou je Tančiareň.

Nájsť sa tu teda môže každý divadelný fanúšik, dokonca si môže po divadelnom zážitku zájsť aj na ten kulinársky do divadelnej reštaurácie, ktorá dotvára atmosféru umeleckého stánku s názvom Divadlo RB.

Ten však smrťou jeho „otca" Radka Brzobohatého výrazne osirel.

Zostáva už len nádej, že naň bude dozerať pekne zhora, z hereckého neba.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?