Dobročinnosť je povinnosťou úspešných

Autor: Eva Vašková | 24.10.2012 o 19:36 | (upravené 31.10.2012 o 18:36) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  141x

Andrej Kiska, zakladateľ najúspešnejšej charitatívnej organizácie na Slovensku a aktuálne prvé meno prezidentskej kandidátky 2014  čerpá odpovede na životné otázky aj z východnej filozofie.

Andrej Kiska s Dalajlámom stretol i osobne. Celý honorár za prednášku v Prahe venoval tibetský duchovný vodca dobrým anjelom.Andrej Kiska s Dalajlámom stretol i osobne. Celý honorár za prednášku v Prahe venoval tibetský duchovný vodca dobrým anjelom.zdroj: Dobrý anjel

Je „otcom" nadácie Dobrý anjel, ktorá už šiestym rokom pomáha rodinám, ktoré bojujú s zákernou rakovinou, ale i inými vážnymi ochoreniami.  Nájsť zmysel života v pomoci druhým mu pomohlo pracovanie s vlastnou mysľou.

Dalajláma a meditácia

Podľa príbehu, ktorý Kiska opisuje vo svojej knihe Cesta z manažérskeho pekla  práve vštepovanie viery v mladosti a nie príliš vydarený porevolučný pokus nového začiatku v USA ho primäl uvažovať nad  významom náboženstva v živote človeka.

Náhodne sa mu do rúk dostalo dielo tibetského duchovného vodcu Dalajlámu Radosť zo života a umieranie v pokoji.

Kiska  píše, že  filozofické texty boli síce pre bežného človeka náročné, ale získali si ho. Vyzývali nie na nerozvážne prijímanie napísaného, ale na prácu so svojim vnútrom. Dokonca išlo o takú silnú inšpiráciu, že odišiel na dva týždne do meditačného centra na Srí Lanku a meditoval.

Zisk - existenčná podmienka nie cieľ

Úspešný manažér prosperujúcej spoločnosti si  vo svojej knihe kladie tiež otázku, čo je zmyslom podnikateľskej činnosti.  Aj tu nachádza odpoveď v stotožnení sa s Dalajlámovým názorom, že cieľom podniku nie je vytvárať zisk.  To je len existenčná podmienka, podstatou je služba zákazníkom. Na ďalšom z miest je potom táto myšlienka doplnená vlastnou úvahou o tom, že čím vyššie postavenie človeka v nejakej organizácii, tým je tiež väčšia miera povinnosti tejto služby.

Nad peniaze majú byť podľa neho postavení ľudia.  A zmyslom každej práce manažéra či podnikateľa by mala byť služba iným.

„...potom budeme nielen tvoriť zisk, ale možno sa dostaneme na cestu do neba.? "

Náboženstvo ako cesta k poznaniu

„Keď som sa už ako tak cítil buhdihistom, začal som študovať taoizmus, hinduizmus a neskôr aj to, čo kedysi dávno chcela moja babka - pustil som sa do Biblie." Týmto spôsobom dospel k poznaniu, že z každého náboženstva si vyberie to, čomu dokáže uveriť a pochopiť

A pochopil tiež to, že filantropia je morálnou povinnosťou každého úspešného človeka. Túžbu pomáhať  a vnímanie pocitu morálnej zodpovednosti chápe ako tú správnu cestu.  Na ktorej však nebudú len úspechy. Tie však nemôžu zakolísať spokojnosťou jeho mysle.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?