Po stopách Babičky

Autor: Eva Vašková | 30.4.2013 o 10:39 | (upravené 30.4.2013 o 11:30) Karma článku: 6,73 | Prečítané:  514x

Klasika českej literatúry Babička láka okrem hodnotného príbehu aj prostredím, do ktorého je zasadený. V Babiččinom údolí budete môcť zakrátko stretnúť aj Barunku, aj Viktorku, aj dobrotivú babičku

Na Ratibořickom zámku bývala kňažná Kateřina ZaháňskáNa Ratibořickom zámku bývala kňažná Kateřina Zaháňská

Areál Národnej kultúrnej pamiatky Babiččino údolí       sa nachádza na východe Čiech. V údolí rieky Úpy           v blízkosti „vesničky" Ratibořice a mestečka                 Česká Skalice.

Na turistickej atraktivite pridáva práve fakt,               že návštevníci môžu doslova prežiť svoj vlastný príbeh Babičky. Jednoducho byť na miestach, ktoré s takou poetickosťou opisovala Božena Němcová.

V dňoch 12. - 16. júna 2013 ožije Babiččino údolí postavami zo známeho románu naozaj. Podujatie „Za babičkou Boženy Němcové do Ratiboříc" má návštevníkom ukázať, ako žili knižní hrdinovia. Detské riekanky, múdrosť babičky, mladosť Barunky, ale aj Viktorkina pochabosť a krása kňažnej „vystúpia" z knihy a vstúpia do reálneho prostredia.

Okrem zrubového Starého Bielidla, ktoré bolo postavené koncom osemnásteho storočia je súčasťou expozície aj Ludrův mlýn, Viktorkin splav či hospodársky dvor, ktorý patril Panklovým teda rodičom Boženy Němcovej, keďže spisovateľkino pôvodné meno bolo Barbora Panklová. Fotografiu do rodinného albumu si zaslúži aj kamenné súsošie Babičky s vnúčatami.

Tam na Ratibořickom zámku

K areálu Babiččinho údolia patrí aj štátny zámok Ratibořice. Aj ten je úzko spojený s príbehom Babičky. V jeho komnatách bývala vznešená pani kňažná z románu. Skutočná vojvodkyňa Kateřina Zaháňská zdedila panstvo po smrti svojho otca, v roku 1800,  Petrovi Bironovi, vojvodovi Kuronskom a Zaháňskom. Kateřina využívala zámok ako letné sídlo, ktorému vdýchla klasicisticko-empirický život.

Skalica ale česká

V literárnom výlete je možnosť pokračovať aj v mestečku Česká Skalice. Tu sa nachádza Múzeum Boženy Němcovej venované jej životu a dielu. Spomienkou na školské časy Barbory Panklové je areál Barunčiny školy. Drevené tabuľky, kalamáre prípadne trstenička sa znovu „nadýchnu" na podujatí „Když chodila Božena Němcová do školy." Na hodinu spevu či češtiny môžete zavítať 11. - 14. júna 2013 a ešte stihnete zavítať aj za babičkou do areálu Babiččinho údolí, ktorá tam zavíta spomínaného 12. júna.

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?