Tie so srdcom na dlani

Autor: Eva Vašková | 4.5.2013 o 11:43 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  204x

Bez ich pohladenia by sa nezahojila žiadna rana osudu.  Bez ich rady by sme nepoznali význam tak „obľúbenej" vety: „ Predsa mala pravdu." Bez ich lásky by sme neboli tým či sme. Bez mám by sme jednoducho nemohli poznávať krásu života.

Druhá májová nedeľa patrí všetkým maminám a mamičkám. Pôvod Medzinárodného dňa matiek nájdeme už v staroveku, neskôr v Británii, a napokon v USA.

Už starí Gréci uctievali okrem rôznych iných bohov aj matku všetkých bohov bohyňu Rhey.

O skutočných mamách bola však až Nedeľa matiek. Tá sa slávila vo Veľkej Británii v období 16. storočia. V tento deň malo aj služobníctvo, ktoré pracovalo u bohatých pánov možnosť vrátiť sa domov a stráviť deň s mamou. Takzvaná Mothering Sunday pripadala na štvrtú nedeľu počas veľkonočného pôstu.

Iniciatíva z USA

Kto iný ako žena mohla byť aktívnou v súvislosti s celospoločenským uznaním dňa, ktorý by patril maminám.  Anna Marie Jarvisová hoci nikdy nebola vydatá a nemala deti mala zásluhu na tom, že v máji roku 1914 americký prezident Woodrow WIlson vyhlásil druhú májovú nedeľu za Deň matiek. Neskôr ho prijali za svoj ďalšie krajiny sveta.

U nás môže „za to" dcéra prezidenta

Deň matiek poznáme samozrejme aj v našich končinách. Zásluhu na jeho vžití má dcéra bývalého československého prezidenta Tomáša G. Masaryka Alica Masaryková. Študovala aj v USA a v dobe prvej československej republiky sa angažovala v charitatívnej a sociálnej činnosti. Bola dokonca zakladateľkou československého Červeného kríža.

Ako sa zvykne hovoriť:" Za všetkým hľadaj ženu," platí to i v prípade dňa, ktorý patrí tým najdôležitejším osobám našich životov.

Deň matiek má byť však len pripomenutím, že tú pusu či telefonát si zaslúži aj tá vaša mamina, a to nielen počas druhej nedele v máji.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?