Kde bolo tam bolo ... v Petržalke bolo

Autor: Eva Vašková | 4.2.2016 o 21:25 | (upravené 4.2.2016 o 22:18) Karma článku: 4,12 | Prečítané:  904x

Má rôzne prívlastky, od betónovej džungle až po najväčšie sídlisko v strednej Európe. Nájdete tu Lúky a dokonca aj Háje a hoci má už niečo po štyridsiatke stále v nej pulzuje srdce plné entuziazmu. ...

... Reč je o bratislavskej Petržalke. Aktuálne sa všetci lokálpatrioti môžu o svojom sídlisku dozvedieť niečo viac.

Petržalka začala svoj sídliskový status písať v roku 1973. Pôvodne vidiecke osídlenie sa pred očami vtedajších jej obyvateľov, politických vrchností, ale i celej československej spoločnosti menilo na mestskú štvrť, ktorej najväčšou dominantou sa stala hustá panelová zástavba.

Aká bola teda Petržalka v časoch kedy sa to tam hemžilo robotníkmi a stavebnými inžiniermi, kedy sa do nej „zahryzávali“ bágrové lyžice a veselo sa štrngalo kľúčmi, ale nie na revolučnom námestí, ale pri otváraní novo odovzdaných bytov ich prvým majiteľom?

Na túto otázku sa snaží odpovedať pokračovanie výstavy v Miestnej knižnici Petržalka s názvom Taká bolo Petržalka, tentokrát v rokoch 1973 až 1989.  Už v poradí štvrtá výstava zo spomínaného cyklu ponúka formou posterov a autentických exponátov pohľad do obdobia, snáď najväčšej slávy Dvorov, Lúk aj Hájov – jednoducho Petržalky.

Okrem základných informácií o začatí výstavby v časti Háje až po časť Dvory sa môžete aspoň informačne „previesť“  kedysi plánovanou podzemnou rýchlodráhou. K dispozícii je dokonca unikátna mapa plánovanej rýchlodráhy. Odhalíte zaujímavé „pozostatky“ doby s príznačnými názvami, napríklad svoju podobu má v Petržalke aj Radostný život či Mladosť, no a ako by to bolo vtedy bez Holubice mieru.

No a v prípade, že ste viac na tie celebrity, tak na výstave zistíte, ktoré patria medzi tie petržalské. Veď napríklad aj najznámejší chodec po schodoch Richard Müller, spoznával poschodia v petržalskom paneláku.

Výstavu Taká bola Petržalka – Petržalka 1973 – 1989 môžete navštíviť v Miestnej knižnici Petržalka, na pobočke Prokofievova 6  a to až do 15. apríla 2016. Súčasťou výstavy budú i priebežne organizované sprievodné podujatia. Premietať sa budú dokumentárne filmy, bude sa besedovať a pripravené sú tiež rôzne prezentácie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov, kriminality.

EKONOMIKA

Chaos okolo cien elektriny pokračuje. Koľko vlastne zaplatíte po novom?

V niektorých prípadoch stúpli ceny za elektrinu neúmerne.


Už ste čítali?