Kde bolo tam bolo ... v Petržalke bolo

Autor: Eva Vašková | 4.2.2016 o 21:25 | (upravené 4.2.2016 o 22:18) Karma článku: 4,12 | Prečítané:  939x

Má rôzne prívlastky, od betónovej džungle až po najväčšie sídlisko v strednej Európe. Nájdete tu Lúky a dokonca aj Háje a hoci má už niečo po štyridsiatke stále v nej pulzuje srdce plné entuziazmu. ...

... Reč je o bratislavskej Petržalke. Aktuálne sa všetci lokálpatrioti môžu o svojom sídlisku dozvedieť niečo viac.

Petržalka začala svoj sídliskový status písať v roku 1973. Pôvodne vidiecke osídlenie sa pred očami vtedajších jej obyvateľov, politických vrchností, ale i celej československej spoločnosti menilo na mestskú štvrť, ktorej najväčšou dominantou sa stala hustá panelová zástavba.

Aká bola teda Petržalka v časoch kedy sa to tam hemžilo robotníkmi a stavebnými inžiniermi, kedy sa do nej „zahryzávali“ bágrové lyžice a veselo sa štrngalo kľúčmi, ale nie na revolučnom námestí, ale pri otváraní novo odovzdaných bytov ich prvým majiteľom?

Na túto otázku sa snaží odpovedať pokračovanie výstavy v Miestnej knižnici Petržalka s názvom Taká bolo Petržalka, tentokrát v rokoch 1973 až 1989.  Už v poradí štvrtá výstava zo spomínaného cyklu ponúka formou posterov a autentických exponátov pohľad do obdobia, snáď najväčšej slávy Dvorov, Lúk aj Hájov – jednoducho Petržalky.

Okrem základných informácií o začatí výstavby v časti Háje až po časť Dvory sa môžete aspoň informačne „previesť“  kedysi plánovanou podzemnou rýchlodráhou. K dispozícii je dokonca unikátna mapa plánovanej rýchlodráhy. Odhalíte zaujímavé „pozostatky“ doby s príznačnými názvami, napríklad svoju podobu má v Petržalke aj Radostný život či Mladosť, no a ako by to bolo vtedy bez Holubice mieru.

No a v prípade, že ste viac na tie celebrity, tak na výstave zistíte, ktoré patria medzi tie petržalské. Veď napríklad aj najznámejší chodec po schodoch Richard Müller, spoznával poschodia v petržalskom paneláku.

Výstavu Taká bola Petržalka – Petržalka 1973 – 1989 môžete navštíviť v Miestnej knižnici Petržalka, na pobočke Prokofievova 6  a to až do 15. apríla 2016. Súčasťou výstavy budú i priebežne organizované sprievodné podujatia. Premietať sa budú dokumentárne filmy, bude sa besedovať a pripravené sú tiež rôzne prezentácie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?