Veľké písané A, malé písané a

Autor: Eva Vašková | 14.3.2016 o 22:17 | Karma článku: 2,65 | Prečítané:  1144x

Ak by sme si zalistovali v zošitoch z prvej triedy, možno by sme sa pousmiali nad kostrbatými písmenami rozlietanými na každú stranu a zaspomínali si na prvé trápenie sa s písanou abecedou.

Dnes nám síce uľahčujú písanie klávesnice notebookov či tabletov, ale písané písmo má predsa len pridanú hodnotu. Vďaka nemu odhaľujeme kúsok zo seba.

Písanie je typickým ľudským produktom. Špeciálne ho skúma nielen grafológia, ktorá ho doslova rozoberá na písmená, ale zaujímavé je i ako prejav neverbálnej komunikácie.

Človek prostredníctvom písania vyjadruje nielen myšlienky, ale i samého seba. K základným črtám, ktoré si môžeme jednoducho všimnúť je napríklad okraj v texte, sklon písma, jeho veľkosť, ale i sila a tlak, ktoré boli pri písaní vyvinuté.

Veľkorysosť aj opatrnosť skrytá v okrajoch

Okraje síce nesúvisia priamo s písaním, ale dotvárajú celkový dojem z textu.  Široký ľavý okraj môže naznačovať veľkorysý prístup pisateľa a jeho obetavosť. Naopak ak je široký pravý okraj hovorí o plachosti a rozpačitosti.

Ak je okraj úzky zľava pisateľ je veľmi opatrný možno až nedôverčivý človek. Orientáciu na vlastné ja a prehnané sebavedomie môže naznačovať úzky okraj vpravo.

Za povšimnutie stojí i horný a dolný okraj. Ak je okraj príliš široký zhora, pisateľ si dáva na čas v rozhodovaní. Tí, ktorí nechávajú široký okraj zdola si vraj naplno užívajú prítomnosť. Pre nich je jednoducho budúcnosť budúcnosťou. Pragmatici vraj nechávajú úzky okraj zdola a kreatívci zasa zhora.

Malé písmo neznamená nízke sebavedomie

Výrazným znakom každého písomného prejavu veľkosť písma. Upozorňovali Vás v škole na to, že píšete „kone?“ Nemali Vám čo vyčítať.  Príliš veľké písmo je totiž znakom sebadôvery.  Pri písaní  prvých písmen sa pani učiteľka ani nenazdá a zrazu má  triedu plnú sebavedomých prváčikov. :-)

Ak je písmo primerane veľké prezrádza, že ide o citlivého človeka veľkým duševným bohatstvom. No a malé písmo nemusí hneď znamenať nízke sebavedomie. Naznačuje skôr triezve myslenie a orientáciu na fakty.

Kolmo s rozumom

Ďalším zo základných znakov pri písaní je sklon písma. Ak písmo smeruje doľava píšuci sa vraj orientuje skôr na vlastné ja a jeho rozhodnutia sú trvalé. Doprava naklonené písmo majú prispôsobiví ľudia. Ak rozum zvíťazí nad citmi, tak potom pisateľ zvolí skôr kolmé písmo. Kolmé písmo je i znakom schopnosti odlíšiť podstatné od nepodstatného.

Ani pre písmo neexistuje výkladový slovník

Napriek tomu, že sú tu určité zjednodušené a základné charakteristiky pre určité znaky písma, tak ako pri každom neverbálnom prejave, ani tu nie je možné vnímať tieto významy ako jednoznačné a stopercentne právoplatné. Každý neverbálny prejav, aj písmo, je nutné všímať si v súvislostiach,  v ktorých vzniká a podľa toho ho i interpretovať. Grafológia je pri písme samozrejme ešte konkrétnejšia a detailnejšia.

Nám však možno pre začiatok postačí pozrieť si kolegove poznámky z porady alebo partnerov zoznam na nákup ... Čo poviete:-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Sagan: Bol som zmierený s tým, že nevyhrám

Slovenský cyklista dokázal to, čo sa ešte nikdy nikomu nepodarilo.


Už ste čítali?